Blog

MOJI NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ POMOCNÍCI NA CESTÁCH
MOJI NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ POMOCNÍCI NA CESTÁCH

Aktualizováno: 11. 4. 2021

 

Když říkám pomocníci, nemyslím šerpy ani jiné tahače mých zavazadel, ale aplikace, které si stáhnu do chytrého telefonu. Telefon je na cestách hned vedle pasu ta vůbec nejdůležitější věc. Nedávno mě okradli na cestě a já si díky této zkušenosti význam chytré krabičky uvědomila do morku kostí. Díky telefonu totiž máte své přátele, tedy podporu a pomoc v nesnázích, vždy na dosah. Prostřednictvím telefonu vám spřízněná duše po krádeži všech vašich cenností a dokladů nabídne nejen útěchu a povzbuující slovo, ale také vygooglí nejbližší konzulát, kde vám ještě ten den nový pas vystaví. Taky vám stejný člověk, tedy přítel, pošle obratem peníze (Revolut účet doporučuji), abyste za nový doklad totožnosti nebo třeba jen za jízdenku k letišti a utěšující láhev vína mohli zaplatit. Tohle všechno se dá vzvládnout, když máte telefon. Je toho ale mnohem víc.

 
 

Tím hlavním pomocníkem na cestách jsou zmíněné aplikace. Využívám je na každé cestě, nejen na té průserové. Díky nim si totiž na cestách poradíte opravdu se vším.

 

Běžně známou a využívanou aplikací je google translator. Přeložíte s ním třeba někde v Kostarice španělský jídelníček nebo jízdní řád. Pokud si stáhnete jazyk i ofline, můžete překladač využívat i bez internetu. Sice trošku omezené funkce, ale i tak si přeložíte vše. Pokud data nebo wifi máte, oceníte skvělou funkci "konverzace". S ní můžete bez problému (a reálné znalosti jazyka) komunikovat s místními lidmi ve všech světových jazycích, a to prostřednictvím nahrávání slov jednoho a druhého člověka a okamžitému mluvenému překladu, který vám telefon zprostředkuje.

 

Do telefonu si samozřejmě stáhnete i aplikace jednotlivých leteckých společností, díky nimž si odbavíte váš let odkudkoli a včas a současně máte přehled o případných změnách. Nejčastěji využívám Ryanair, Wizzair, Pegasus, EsyJet.

 

Dalším pomocníkem je aplikace booking, s níž si najdu na poslední chvíli (a za nejlepší cenu) ubytování v jakémkoli koutě světa a čím více ji využívám, tím lepší ceny mi nabízí.

 

Jednou z nejpoužívanějších aplikací jsou pro mě google mapy, díky kterým si plánuji jednotlivé body ve svém itineráři, vidím reálné vzdálenosti autem, veřejnou doravou nebo pěšky a vždy mi najdou tu nejlepší trasu z místa A do místa B. V případě cesty veřejnou dopravou vyfiltrují všechny možnosti (vlak, bus,...), najdou na minutu přesné časy odjezdů a příjezdů spojů, ale taky cenu jízdenky a odkaz na web dopravce pro další infarmace. A co je milý bonus, to je záznam všech mých cílů zpět v čase. Díky tomu se třeba nyní koukám, kde jsem se toulala 3 roky zpět.

 

Těch aplikací je celá řada a každý preferuje něco jiného. Nicméně ten absolutní základ je níže.

 
 
 
  • LETENKY:

 
 
 
 
 

- pegasus

 
  • UBYTOVÁNÍ:

- booking

 

- agoda

 
 
  • DOPRAVA V DESTINACI:

- https://www.google.cz/maps - ofline mapy ke stažení

 
 
  • ITINERÁŘ - ZDROJE PRO CHYSTÁNÍ:

- google

 

- youtube

 
 
  • DOPRAVA NA/Z LETIŠTĚ:

- Flixbus

 

- Regiojet

 

- Idos

 

- Uber

 
 
  • KOMUNIKACE:

- translate google = překladač

 

- WhatsApp - platforma, kterou ke komunikaci využívá většina ubytovacích zařízení

 
 
  • ITINERÁŘ V DESTINACI:

- https://www.google.com/intl/cs_CZ/docs/about/ = sdílený google dokument, který si otevřete i bez internetu. Máte v něm všechny poznámky k cestě, a to včetně linků s přímým proklikem na internetové zdroje. Můžete si zda nachystat itinerář před cestou a ten pak během cesty aktualizovat a měnit v cestovní deník.

 
  • POČASÍ V DESTINACI:

- yr (norský radar)

 
 
  • BEZPEČNOSTNÍ SITUACE:

- https://www.mzv.cz - bezpečnostní situace, očkování, nemoci

 

- registrace v databázi DROZD před cestou

 
 

Doplněná doporučení ostatních cestovatelů:

 
 

Moovit - super na MHD, mnohdy přesnější jak Google Mapy

Rome2rio - dobré pro přibližné trasy při plánování

Dropbox na průběžnou zálohu fotek po wifi

Flightradar na kontrolu zpoždění letadel

Maps.me jsou skvělé na turistické stezky a má popsané i mnohé části památek

 
 
Číst článek
DO YOU SPEAK ENGLISH? - NO!
DO YOU SPEAK ENGLISH? - NO!

Původně jsem chtěla pokračovat v postování dovolenkových destinací, ale trochu odbočím. Dneska jsem někde zmínila, že cestovat bez znalosti angličtiny není problém a vůbec by mě nenapadlo, jakou odezvu tento komentář vyvolá. Přišlo mi od vás během jediné hodinky více než 50 zpráv a já se rozhodla odpovědět všem prostřednictvím tohoto příspěvku. V úvodu podotýkám, že se jedná pouze o můj soukromý názor a rozhodně ho nikomu nevnucuji jako absolutní pravdu a také prosím o shovívavost všechny rodilé mluvčí a angličtináře par excellence. Ty vlastně poprosím, aby tento post úplně přeskočili, tohle je pro vaše rodiče a prarodiče, jooo? Těm tento článek, prosím, naopak sdílejte.

Cestovat po světě bez znalosti angličtiny? - YES!

Tyto webové stránky mají jediný cíl - motivovat vás všechny, aby jste neodkládali své sny a přání na někdy, ale plnili si je, dokud máte čas, energii a zdraví. Tohle všechno máte totiž právě TEĎ na vrcholu a každým dalším dnem to už jen a jen ztrácíte. Snažím se proto vyvracet všechny mýty a předsudky, které jsem kdysi na začátku i já měla v hlavě jako překážku “skočit do toho naplno”. No a angličtina, resp. její absence, byla jedna z těch největších.

V dnešní době už totiž není cestovatelskou bariérou nedostatek peněz, ostatně letenky za pětistovku, ubytko za 300 na noc a informací, jak v každé dastinaci zažít milion vjemů za minimum peněz - toho je plnej internet. Problém není ani dovolená, protože už všichni víme, že dovolená nerovná se 7 dní, ale klidně prodloužený víkend bez nutnosti tu řádnou zaměstnaneckou dovolenou vůbec čerpat. Navíc ty dnešní home office, že..

Nejčastější příčinou je strach. Strach, že se někde tam, kde vystoupíme z letadla, někde v té daleké cizině NEDOMLUVÍME. ZTRATÍME. ZMIZÍME Z PLANETY…

Takže ANO, cestovat bez angličtiny se opravdu dá, jsem toho živým důkazem.

Angličtinu jsem se nikdy neučila a neumím ji, i tak mám procestováno téměř 70 destinací a 4 kontinenty. K tomu odžitou jednu na místě zrušenou letenku z Thajska na Bali (na místě vykomunikování letenky nové a vrácení peněz za původní), jednu krádež všech peněz a dokladů (včetně pasu - tedy i vystavení nového), několik zdravotních komplikací na cestách s nutností vyhledat lékařské ošetření (dokonce minioperaci na Bali), nesčetně pokut v zahraničí včetně odtahu auta neznámo kam, 4 defekty auta v zahraničí během jednoho roku, vojenské checkpointy napříč celou Západní Saharou s milionem všetečných otázek, výslech ve spodním prádle (jako já, nikoli ten voják, co mi kladl dotazy) na letišti Ovda v Izraeli a jednu repatriaci ze Střední Ameriky (začátek covidosvěta). Popravdě - nic z toho nebyla “v tu chvíli” prdel, ale všechno jsem nakonec zvládla a teď už to jsou mé nejlepší cestovatelské vzpomínky. Cennější než sopky, moře a pláže. Důvod? Jsou to moje hranice, které jsem postupně posunovala a stále posunuji, a tudíž to, na co je člověk s odstupem času nejvíc hrdej. Někdo po čtyřicítce přestane kouřit, někdo zaběhne maraton…no a někdo bez znalosti ANJ cestuje po světě, zdolává jobovku za jobovkou a klidně si projede 3 000 km napříč Západní Saharou k obratníku Raka. Protože proč ne. Protože všechno jde, když se chce.

Důležité info k těm jobovkám - nestalo se to všechno naráz a ani vám se to nestane! Prostě pěkně krůček za krůčkem, jobovka za jobovkou. Znáte to - pomalé dávkování. Stejně jako u sportu, i zde platí, že přesně tohle posiluje a dělá vás připravenější a schopnější každou další jobovku lépe zvládat.

Dnešním mladým lidem to přijde jako sci fi, protože angličtinu mají prostě v krvi. Aby ne, jsou tak cool matky, co děckám pouštějí audio nahrávky v angličtině během jejich poklidného prenatálního vývoje a pokračují v tom ihned po narození. Nicméně věřte, že ještě pořád přežívají generace (a to nejen někde v tajze v ruských lesích, ale i kolem vás!!), které tenhle světový jazyk prostě v povinné školní docházce (i prenatálním vývoji) minul, anglicky neumí a přesto stále ještě bez hromádky léků denně a tří pampersek zvládnou cestu letadlem.

Mimochodem, pokud to čte nějaký puberťák - je zajímavý, že babičkám to shovívavě odpustíte, ale na nás rodiče se díváte jak na nesvéprávné magory.

Takže milá socialistická generace, není to ostuda! Jasně, není to ani chlouba, protože učit se opravdu dá v každém věku, ale na druhou stranu - když k tomu chodíte do práce, stavíte barák, vychováváte ty malý hady, co se vám za rohem s kamarády smějí (myšleno děláte jim doma pomyšlení, aby měli veškerý svůj čas jen pro sebe a na studium třeba zmíněné angličtiny, zatímco vy mimo práce, díky níž táhnete nejen barák, ale i kroužky a doučování angličtiny, zvládnete úklid domu, nákup, uvařit, nachystat svačiny, vykoupat psa, vyslechnout kamarádku v depresi, vyslechnou druhou kamarádku v depresi, zajít s třetí kamarádkou v depresi na víno, vyzvednout prarodičům léky v lékárně, vyřešit s provozovatelem internetu slabej plugin, přičemž ani ve snu nevíte, co to slovo znamená, ale máte ho od potomka červenou fixou v kalendáři...) a prostě tak nějak žijete - jde to sakra těžko.

Nevěste hlavu, neumíte anglicky, ale umí zase jiné věci. No uznejte - moje o deset let mladší kamarádka poslouchá v autě i navigaci v angličtině (když sedím vedle ní, jde na mě totální depka a slibuji si, že vtipálka Lišku taky přeladím na ANJ mutaci), ale když ta samá guru angličtinářka koupí omylem láhev vína s korkem (místo šroubovací) a nemá otvírák, je namydlená. Možná hltala angličtinu spolu s živinami pupeční šňůrou, ale zase nechodila do pionýra, skauta ani SSM (socialistický svaz mládeže)! No a právě zde se učil předmět ŽIVOT, a ten přátelé, ten je na cestách ze všech nejdůležitější. Učil nás, jak přežít za každé situace, jak zdolávat překážky, ne se před nimi zastavit a nebo dokonce otočit. My máme nejen načteno, ale na vlastní kůži natrénováno, co dělat, když bude nukleární válka (to dá rozum, hodiny branné výchovy měly smysl - igelitové pytlíky na nohy a ruce, zatáhnout gumičkou, nasadit plynovou masku ze skladu CO, přes rameno chlebník se svačinou - s chutí do toho, půl je hotovo), natož nějaká vývrtka! My strčíme do vinné láhve zubní kartáček a zatlačíme korek dovnitř! My se toho vína napijeme! My přežijeme. A tohle je fakt důležitý!

Jo a ještě jedna věc - my neangličtináři nejsme negramotní! Řada z nás válí skvěle v němčině a jooo pamětníci v ruštině! Jenže bohužel - tyhle jazyky jsou na cestách stejně praktické jak naše čeština.. Krásná, ale k ho.nu, no.

CO DĚLAT BEZ ZNALOSTI ANGLIČTINY?

Možností je hned několik!

A) cestovat jen s cestovkou, kde za vámi stojí delegát (toho teda uvidíte jen cestou Z a NA letiště a na jedné informativní schůzce, kde vám vnucuje předražené výlety, ze kterých má provize, jinak si stejně budete muset vyřídit všechno rukama nohama na recepci sami, ale ten pocit ochrany je k nezaplacení….no k nezaplacení - platíte ho královsky)

B) koukat na prima zoom

C) odebírat časopis Lidé a země (mimochodem, ten odebírám taky, je skvělá studna inspirace!!)

D) cestovat zde virtuálně se mnou a jednou, třeba po přečtení tohoto příspěvku, si prostě koupit letenku a zkusit to

D je správně!

DESATERO pro začátek:

  1. I když jste se nikdy anglicky neučili, čím víc budete cestovat a mluvit, tím více se z vás angličtinář bude stávat. Říká se tomu pasivní angličtina. S každou další cestou vám přidá pár nových slovíček, které si osvojíte. Ať chcete nebo ne. Věřte mi! Když pak takový cest budete mít za rok 10, už se opravdu v základu domluvíte.

  2. Nejhorší je cestovat s někým, kdo umí anglicky lépe než vy. Takový člověk vám nepomůže, byť to tak na první pohled vypadá. Naopak, tahá vás dolů, dává vám ještě větší pocit neschopnosti a závislosti. Jeďte raději sami a nebo s někým, kdo umí stejně tristně anglicky jako vy. To je jediné, co vás donutí mluvit.

  3. Na svoji první cestu si vyberte destinaci poblíž. Určitě nedoporučuji Ameriku nebo Austrálii. Ideálně nějakou vyspělou evropskou destinaci a nejlépe na prodloužený víkend, ať se někde netrápíte třeba celý týden. Dokonalá je na to nějaká metropole (třeba Lisabon), kde vás bude “trápit” pouze přesun z letiště (v tomto případě jednoduchý a levný) a ubytování, pak už tak nějak budete bloudit uličkami dle vlastní intuice. Tohle se opravdu dá zvládnout.

  4. Prosejte internet! Zní to jako blbost, ale čím víc si místo, kam jedete, nastudujete, tím méně se budete na místě muset na něco ptát. Samochvála smrdí, ale i přes to - vyberte si nějakou moji projetou destinaci a itinerář jednoduše zkopírujete. Všude detailně popisuji každé “prdnutí”, tedy i přesuny, ceny, na co dát pozor aj. Tím se nechci chválit, ale je to tak.

  5. Ubytování si zamluvte z pohodlí domova přes Booking. To, co si vyberete, to dostanete. Potvrzení si stáhněte do mobilu a při příjezdu na recepci jen ukažte spolu s pasem. Usmívejte se, žádné lingvistické číslo se od vás nečeká. Při check in (ubytování) dostanete zpět váš pas, klíč od pokoje a možná heslo k wifi. Tečka.

  6. Pokud jste odvážní a chcete do toho skočit po hlavě ne do bazénu, ale rovnou do oceánu, tedy plánujete opravdu nějakou exotiku, pak věřte, že právě za oceánem nejvíc platí jedna věc. Anglicky nikdo dobře neumí a když umí, tak ji nemá rád, protože to není jejich jazyk, ale nutné zlo. Nejlépe anglicky umí lidé v Evropě, takže tam nejvíce vaše neznalost vynikne. Naopak, nejhůř s angličtinou bojují v Asii a ve střední Americe, prostě v těch odlehlejších cípech světa. Není to samozřejmě pravidlo, ale zatím jsem to tak vždy zažila. To znamená, že pokud pojedete někam na Bali nebo Srí Lanku, vystačíte si opravdu s jednoduchými hesly. Ideální je v úvodu použít větu “Omlouvám se, ale neumím moc anglicky” (tuhle jedinou doporučuji našprtat k dokonalosti a to ve stylu jak nás pěkně ve škole učili “i kdybych tě o půlnoci vzbudila…”, známe ne?!), čímž navodíte vlnu přátelství a sounáležitosti. Tato naprosto kouzelná věta u vašeho bytného nebo obsluhy v restauraci okamžitě vyvolá ujištění, že oni sami nebudou za blbce a ve snaze dorozumnět se a prodat své služby přejdou na pomalý tón, základní slova a žádná zbytečná souvětí. Klidně můžete jen ukazovat ukazováčkem na obrázky v jídelním lístku a kývat u toho hlavou. Jinými slovy - oni taky často neumí anglicky a jsou moc rádi, když jim dáte najevo, že jste na tom vlastně stejně. O to víc a s úsměvem vám budou pomáhat a snažit se najít správné slovíčko k pochopení.

  7. Pokud pojedete do zahraničí, doporučuji mít na telefonu nějakého kamaráda, který anglicky umí a v případě nějaké opravdu krize (jako třeba ztráta dokladů, zdravotní komplikace a podobně) bude na příjmu. Takovému člověku můžete kdykoliv zatelefonovat, popsat mu v českém jazyce co se vám stalo, tento telefon předat třeba doktorovi nebo policistovi a on to domluví za vás. Pokud jste někde, kde je drahé volání, tedy mimo Evropskou unii, pak se dá stejně telefonovat i přes internet prostřednictvím WhatsAppu nebo Messengeru. Pokud se dostanete až na policejní stanici, tak věřte, že vám domluví tlumočníka (i po telefonu) oni.

  8. Stáhněte si google překladač (většina telefonů ho má v základním menu). Zde si stáhněte jazyk v offline režimu, což znamená, že vám bude překládat slovíčka i bez internetu. Pokud internet mít budete, je tam super funkce konverzace. Já ji používám hlavně ve španělsky mluvících zemích a je to naprostá senzace. Funguje to tak, že klepnete na ikonku knverzace (máte předvolené dva jazyky - u mě tedy čeština a španělština) a začnete mluvit v českém jazyce. To, co chcete tomu naproti vám sdělit. Mluvíte pomalu a zřetelně. Telefon to obratem přeloží a řekne v nastaveném jazyce. Pak dáte telefon do ruky protistraně a ta opět zmáčkne konverzaci a odpovídá (třeba španělsky). Jakmile skončí (doporučuji max 5 vět naráz), telefon vám to řekne česky. Takhle si povídáte a telefon předáváte z ruky do ruky. Je to opravdu vynález století. Někdy se u otrockých překladů dost zasmějete, ale obsah se vždy pochopí. Když ne napoprvé, tak napodruhé. Zkuste si to nanečisto doma a věřte, že mi Češi, jsme v téhle funkci nejzaostalejší na světě. Třeba v Nikaragui, na konci světa, takhle mluví s cizinci od průvodců v národním parku po děcka na ulici každej.

  9. Na první cestu, kde budete takto improvizovat, nedoporučuji brát malé děti. Ať nejste ve stresu ze zodpovědnosti za ně. Stejně tak bych doma nechala všechny extrémně komplikované osoby (čti hysterky), které nesnesou ani na chvilku vychýlení z komfortní zóny.

  10. A abych zakončila desatero nějak echt sofistikovaně - nejlepší na konverzaci v jakémkoli jazyce je alkohol. Třeba v Kostarice jsem si se svou španělskou bytnou po lahvince jejich rumu povykládala jak se svou nejlepší kamarádkou!

Číst článek
JAK SBALIT NA CESTU DO PŘÍRUČÁKU?
JAK SBALIT NA CESTU DO PŘÍRUČÁKU?

Minut čtení: 13
Aktualizováno: 27. 2. 2022

Pro hodně lidí je představa, že se na svoji cestu zabalí pouze do příručního zavazadla, naprosto nepředstavitelná. Úplné sci-fi. Přitom to jde a je úplně jedno, jestli jedeš na týden, na 3 dny nebo na měsíc. A to i přes fakt, kdy jsi naprosto normální ženská a jako taková běžně dennodenně taháš 5 kg kabelku!

Zabalit se do příručního zavazadla znamená jediné – přemýšlet nad každou drobností, kterou do tohoto zavazadla vložíš. Každý gram v ruce musíš opravdu zvážit. Nemyslím tím zvážit na váze, ale zvážit jeho význam na svojí cestě.

Dostat se k rozhodnutí balit se na své cesty pouze do příručního zavazadla je určitý proces. Resp. osobní vývoj. Nejde ho moc urychlit a opravdu jen málokdo to dá na první pokus. Každopádně to všem doporučuji. Já jsem také začala cestovat s povoleným odbaveným zavazadlem. Třeba před 6 lety na Kubu jsem na svých zádech táhla 24 kilovou krosnu o objemu 80 l a k tomu příručák. Na Kubu! Do tepla, kde mi opravdu stačily pouze plavky, tílko a žabky… Měsíc jsem tu krosnu každý den krámovala, tahala ji na zádech, zavazela mi v autech při přesunech a skoro nic jsem z ní nepotřebovala. Bála jsem se jí kdekoliv nechat, protože jsem v ní měla přece svoje důležité věci. Víc jak tři čtvrtiny těchto věcí jsem dovezla bez jediného použití, zato vlhké a skoro plesnivé, domů..

..to největší červené monstrum je moje krosna...

Další rok jsem zkusila poprvé příruční zavazadlo. Bylo sice napěchované do nadlimitních rozměrů, ale prošlo. No a od té doby už jenom ubírám. Ubírám věcí, ale přidávám si na osobní svobodě.

Díky příručáku totiž šetřím:

  • Peníze – zejména u nízkonákladových letenek tady po Evropě je v ceně letenky, kterou si najdeš na internetu, pouze malé příruční zavazadlo. Jeden kus. Pokud budeš chtít kufr do podpalubí nebo alespoň větší zavazadlo na palubu, bude tě to stát příplatky… Mnohdy je tento příplatek skoro stejný, jako cena letenky, což mě osobně nejvíc naučilo minimalismu. Ještě nikdy jsem na své cestě za zavazadlo nepřiplácela. Dokonce ani na Island, kde byla v prosinci fakt zima a plavky + tílko tam opravdu nestačily. Jo a ženský - i já jsem jedna z vás! Ta, co v běžném životě denně vláčí 5ti kilovou kabelku úplně všude, protože v ní “všechno” může potřebovat.

  • Čas (což jsou vlastně taky peníze) – každé zavazadlo do podpalubí, tedy k odbavení, je minimálně hodina na letišti navíc před odletem. Musíš vystát frontu, ve které své zavazadlo odbavíš. Totéž po přistání v tvé destinaci – opět další čekání na zavazadla, kolikrát i víc jak hodina. Vůbec nebudu mluvit o tom, že kdykoliv strčíš zavazadlo do podpalubí, určitě si minimálně desetkrát během letu řekneš, zda doletí s tebou. Opravdu totiž není výjimka, že se zavazadla po cestě někde ztratí. Nebo poškodí. Nebo ti ho prostě někdo rozkrade. Čas ale nešetřím jenom na letišti. Čas šetřím i balením zavazadla, protože zabalit 8 kg a pětadvacet je prostě třetina práce. Totéž po příletu domů ze svých cest – rozhodně jednodušší vybalit 8 kilový batůžek než celý kufr.

  • Svá záda – je opravdu velký rozdíl, když na zádech taháš batoh 8 kg nebo 25. Jasně, existují krosny z odlehčených materiálů, které pojmou kdeco a jeví se celkem malým dojmem. Váhu ale neoklameš. Pokud si do zavazadla nakrámuješ přes 20 kg, je to neskutečná zátěž pro tvoje záda a pro tvoje zdraví. Navíc tě to strašně limituje. Kdykoliv někam přijedeš, musíš řešit prvně to, že toto zavazadlo potřebuješ někde umístit. Nejde přistát na letišti, sednout na autobus a vydat se třeba do jeskynního chrámu v Dambulle. To fakt nejde. Prvně musíš odbavit ubytování, kde minimálně hodinu ztratíš, tam složíš krosnu a teprve potom můžeš řešit svůj program. Jak říkám – zavazadlo hodně omezuje. Pořád ho musíš mít v hlavě, pořád na něj myslíš. Když máš 8 kilový batůžek, není problém ho na jakoukoliv památku vzít sebou. A to nemluvím o tom, když si hned na začátku cesty školáckou chybkou spálíš ramena a pak na ně máš nasadit zmíněný batoh. To je sakra rozdíl, jestli má 7 nebo 20 kg!!

  • Mé nervy - příručák mám po celý let pod kontrolou nad svou hlavou. Mám jen jedno zavazadlo, takže se mi nemůže stát, že bych druhé někde zapomněla. Mimochodem - v tomto jediném zavazadle vozím vak na záda, který nezabere místo a je ideální na cenné a potřebné věci "u sebe" během letu. Při boardingu mám vak sloučený v jedno zavazadlo (v batohu), po vpuštění do letadla vyndám vak na klín a bágl hodím nad hlavu.

No a nevím jak to mají chlapi, ale my ženský máme jeden společný rys - furt přehrabujeme tašky. Pokud máš 8 kg, přehrábneš to snadno. Pokud hledáš cokoliv mezi 24 kg, je to stoprocentně na opačném konci. Najít v takovém batohu konkrétní věc zabere nejen čas, ale stojí to opravdu velké nervy.

..i když je v době Covidu cestování maličko komplikovanější, pořád to jde s příručákem! :)

TIP: Poslední roky nízkonákladové letecké společnosti po Evropě zavedly velice přísná omezení na příruční zavazadla. Cílem je to, aby si lidé k levným letenkám dokupovali službu zavazadla navíc. Jasně – každý chce nějak vydělat. Pokud ale létáš ZA KAČKU, nedopřeješ jim tu radost. Osobně doporučuji nikdy nebrat kufr. I sebemenší kufírek je vždy problém, vždy po tobě budou chtít dodatečně zaplatit poplatek navíc. Navíc, když sis to zavazadlo nekoupil dopředu (myšleno současně s ltenkou), ale až na letišti ti jej označí jako nevhodný příručák, už tě to nestojí 6 € v jednom směru, ale eur 25. V jdnom směru, tedy totéž i zpátky! Proto moje rada – nikdy kufr. Kufr má totiž pevný tvar a nikdy jej nenacpeš do jejich měřících boxů! Batoh, dokonce i s vyztuženými zády, pokroutíš a zmačkáš, kufr nikdy.

...ani tento příručák z Ikea NE!

Naopak doporučuji batoh z Decathlonu, 30 l. Dá se z něj udělat skoro krosna (kdykoliv někde přistanu a dokoupím potřebné krámy, všechno do něj nacpu), pořád ale vypadá jako batůžek. Zatím mi vždy prošel bez problémů, a to jsem ho kolikrát měla nařezaný do takových rozměrů, že by se do něj leckterý kufr vešel.

...NE, NE a ještě jednou NE

TIP2: Do příručáku doporučuji zabalit lehký vak na záda. Já si do něj nachystám doklady a věci, které chci mít během letu u sebe. Jakmile projdu poslední kontrolu před vstupem do letadla, z batohu si tento vak vytáhnu a nechám si ho u sebe na klíně. Příručák pak strčím nad svou hlavu do prostoru pro příruční zavazadla. Vak pak používám i na cestách na kratší výlety bez celého batohu. Nic neváží, všechno se do něj vleze, rychle uschne..

TIP3: Pokud se stane, že i tvůj napěchovanej batoh budeš nucen narvat do měřícího boxu a víš, že ho tam nenamačkáš, ani kdyby ses rozkrájel - rozhlédni se! Jsme lidi a na cestách ještě víc lidštější než v civilním životě. Pomáháme si. Jednou někdo tobě, příště zase ty někomu. Takže se neboj požádat kohokoli zatebou, kdo se jeví, že má v báglu víc místa, zda by ti tam na ty dvě minuty něco nevzal. Ještě jsem nezažila odmítnutí - jde opravdu jen o překročení boardingu (tedy toho místa, kde ukážete letenku a pas), pak si zase věci od svého zachránce vezmete zpět. Když jse letěla kdysi do Rumunska a u boardingu chtěli doplatek za zavazadlo po dvou klucích věku mého syna, bylo nás snad deset, kdo jsme si po různu nastrkali do rezerv v našem zavazadle jejich kde co (já tam měla jedny pohorky). V letadle jsmeto klukům zase dali a ušetřili jsme tak studentům studenou sprchu hned n startu jejich prvního životního dobrodružství...

TAKŽE CO VLASTNĚ ZABALIT DO PŘÍRUČÁKU?

1/ ELEKTRONIKA, DOKLADY:

  • 2x telefon, alespoň jeden dual sim (v zahraničí mimo evropskou unii vždy kupuji datovou SIM). Telefony si beru vždy dva, protože bez telefonu bych byla kdekoliv ve světě úplně ztracená. V telefonu mám letenky, jízdenky, potvrzené ubytování, mapy, překladač jakéhokoliv světového jazyku ofline, foťák, zdroj informací o všem, kontakt s domovem. Pokud se stane, že telefon ztratím nebo rozbiji (například v Římě mi místní zásuvky spálily nabíjecí kabely a telefon mi nešel dobít - myslela jsem, že je chyba v telefonu), byla bych v háji. Proto vždy dva telefony! Má to i své další výhody, jako třeba to, že jeden používám na focení a druhý jako navigaci, tedy dvojnásobná výdrž baterie. Pokud nemáte duální telefon, v jednom si necháte svojí SIM kartu a do druhého strčíte tu koupenou.

  • Háček k otevírání úložiště SIM karet (mývají na letišti ve stáncích, kde vám místní datovou SIM prodají, ale nemusí to tak být..)

  • Nabíječky, kabely (raději dva)

  • Travel zásuvka - jedná se o zásuvku, která má dva vstupy na dva kabely. Nejednou se ti stane, že máš na pokoji pouze jednu zásuvku a potřebuješ nabít spoustu elektroniky. Tohle docela pomůže.

  • Konektor na dobíjení do auta - pokud řídím, je to naprostá nutnost - vše dobiji cestou v autě (ne všechna auto v zahtraničí dobíjející USB koncovku mají, ale otvor na konektor s vlastní USB ano. Někde jej v půjčovně nabízí, ale za poplatek třeba 3 EUR/den...

  • Redukce do zásuvek – před cestou si zjisti, jaká zásuvka je v dané destinaci potřeba, a tu vem určitě sebou. Lze dokoupit i na každém letišti, ale jsou to zbytečně vyhozené peníze - na letišti to stojí vždy násobně víc a na místě nemáš mnohdy prostor toto řešit.

  • Powerbanka – samozřejmě co největší kapacita, ale upozorňuji – pořádná powerbanka se hodně pronese. Navíc s nimi mají na některých letištích problém. Naposledy v Berlíně znělo celým letištěm upozornění, že powerbanka nesmí být v příručním zavazadle. Já jí teda měla a prošla jsem, ale kdyby mi ji z batohu vytáhli, přijdu o ni. Stejně tak byl problém v Číně… Je dobré si možnost powerbanky nechat v příručním zavazadle na konkrétním letišti opět prověřit na internetu.

  • Gopro kamera – to není nutnost a řadu cest zvládnu i bez ní, protože telefony v posledních letech opravdu veškerý kamerový a fotografický svět skvěle suplují. Ale máš-li doma, určitě je to jedna z věcí, kterou bych pro jistotu přihodila do zavazadla. Naopak dron nedoporučuji - řada míst je vysloveně zakazuje (například v Maroku je dron v batohu fakt průser).

  • Cestovní doklad – pas, letenka, covid certifikát, potvrzení pronájmu auta (na tom v tištěné podobě v řadě zemích trvají!), vstupní QR kód do země, prostě vytisknuté potvrzení od všeho, co jsi platil nebo rezervoval. Samozřejmě žijeme v době moderních technologií a všechny potvrzení máš určitě i v mobilu, ale čert nikdy nespí.

  • Řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz – osobně velice doporučuji zkontrolovat si platnost řidičského průkazu. Já naposledy na letišti v Sofii při vyzvedávání auta zjistila, že mám řidičák rok propadlý... Mezinárodní řidičák vám za 50 Kč a jednu OP fotografii vydá každý MÚ na počkání. Jen bacha - existují dva typy a je potřeba oznámit místo, kde hodláte mimo unii auto řídit, aby vám vydali ten správný. Platnost je pouze rok!

  • Kartička pojištění, v dnešní době i Covid připojištění...

  • Peníze – ať už dolary nebo eura - bez toho to bych nikam nevyrazila. Je-li možnost směnit ještě v České republice pár korun na místní měnu, určitě to udělej. Je to lepší, než tím ztrácet čas v příletové hale tvojí destinace. V každé zemi jsou kurzy výhodné jinde. Prosej internet a zjisti, zda je v tvé destinaci lepší vybrat na letišti nebo ve městě.

  • Platební karta – kreditní karta, Revolut. Pokud si budeš rezervovat auto, bez kreditky to nepůjde. Bohužel - i v dnešní době řada lidí vůbec neví, jaký je rozdíl mezi kreditkou a debetní kartou a často si auto zamluví právě na debetku. Bohužel to rezervační systémy umožní a dotyčný pak při vyzvednutí auta zjistí, že mu auto na debetní nevydají, dokonce mnohdy ani zaplacenou částku (máte si číst podmínky...). Nezapomeň si vzít sebou tu kartu, kterou jsi platil letenky nebo cokoliv jiného. Osobně mám zkušenost tu, že mi zrušili let a kdybych u sebe neměla platební kartu, kterou jsem daný let zaplatila, nevystavili by mi na letišti potvrzení pro refundaci letu a vrácení peněz zpátky na můj účet. Také se ti může stát, že tvoji platební kartu někde ve světě nepřijmout. I proto je lepší mít vždy dvě. Než odletíš do světa, zejména se to týká dalších cest někde mimo evropskou unii, zavolej do své banky a ohlás jim svou cestu. No a vychytávka posledních dnů - karta Revolut. Tu si nabij českými korunami a pak v aplikaci směň na potřebnou měnu. Touto kartou s nastavenou měnou pak plať v zahraničí - lepší kurz mít nikdy nebudeš.

  • Sluchátka do uší na hudbu v tvém mobilu – skvělé ukrácení času v letadle. Já teď teda našla digitální hru svého dětství “vlk a vajíčka”, takže mi každej let uběhne jak nic, ale sluchátka se hodí i na pláži, kde se ti s piňacoládou v ruce vajíčka do košíku fakt chytat nechtějí.

2/ KOSMETIKA, LÉKY

Veškerou kosmetiku a léky ukládám do plastových sáčků. Nejlépe průhledných, abych se lépe orientovala. Je to nezbytnost, kterou né vždy na letištích vyžadují, ale je povinná. Co se týká kosmetiky, žádné jednotlivé balení nesmí překročit 100 ml, přičemž celkové povolené množství na jednu osobu je 1 l tekutiny. Sem se počítá opravdu vše. Už jsem se hodně dlouho nesetkala s tím, že by to někdo opravdu sčítal, ale pokud toho potáhneš očividně moc, bude to vadit a počítat začnou. Osobně mám vyzkoušeno, že kosmetiku si koupíš opravdu úplně všude na celém světě, za stejné nebo dokonce i nižší částky, a je proto naprosto zbytečné, táhnout to už z domu. To raději po příletu skočím do nějaké místní sámošky a koupím si vše potřebné. Kor jedu-li na delší dobu, kdy mi stejně 100 ml sprchového gelu nebude stačit. Jedu-li tedy na delší dobu, paradoxně neberu skoro nic. Důvod je již zmíněný - na 2 týdny až měsíc by mi stejně 100 ml lahvičky nestačily, takže si koupím klasické 250 ml balení na místě. Konkrétně sprcháč, šampon, kondicioner, krém, opalovák a zubní pastu (tu se tedy v pidi balení beru i sebou - abych mohla vyčistit zuby na letišti při mezipřistání nebo u letů v noci). Samozřejmě nějaký make-up, řasenka - to nic nezabere, to klidně vezmu z domu. Co si beru, to je gel na holení a holítko. Zde mi i na měsíc 100 ml balení stačí a jsem zvyklá na svůj. Pokud ti někdo říká, že tohle - gely nebo holítka - na palubu nesmíš, je to nesmysl. No a samozřejmě zubní kartáček a houba na mytí – bez té bych byla úplně ztracená. Výborná je i na ruční praní. Pokud letím mimo Evropu, nikdy nezapomenu přibalit opalovací krém z domu. Zejména v Asii totiž pořádný opalovací krém nekoupíš. Nejen že šidí faktory (zatím co u nás je nejvyšší faktor 50, na Bali si koupíš klidně 110..), velice často do nich také přidávají bělící složky, protože Asiaté obecně prostě nechtějí hnědnout. Zde bych doporučila vzít si alespoň 100 ml balení na jeden týden. Vynásob si to podle toho, kolik týdnů pod přímou sluneční palbou budeš. Další můj neocenitelný pomocník je kouzelných krystal od TianDee (s touto kosmetikou nemám nic společného, jen tento konkrétní produkt prostě miluju). Zahojí totiž každou ránu, zabere na každý štípanec. Slouží i jako tuhý deodorant. Léky, které si beru na cestu obvykle také přiřazuji do sekce “kosmetika” (a taky do jedné tašky). Vypsala jsem je podrobně u kapitoly “cestovní lékárnička”, takže jen zopakuji – pokud jsi taky alergik a používáš epipenové pero nebo si třeba musíš píchat Fraxiparine/Clexane na ředění krve - na řadě letištích vyžadují k těmto “injekcím” potvrzení od lékaře. Je to jednoduchý A5 formulář, který ti tvůj lékař při požádání bez problému vystaví.

Doporučuji vzít si sebou kapsle na praní...dvě nezaberou moc místa a díky nim si v ubytování v apartmánech, které jsou často vybaveny pračkou, vypereš klidně celej batoh. Jen si ty kapsle dej do pytlíku a pro jistotu před tím zabal do fresh folie - když praskne kapsle v batohu, je to fakt průser...

3/ OBLEČENÍ:

U oblečení je jediná zásada: všechno roluj do ruliček! Zabere to opravdu podstatně méně místa než komínky nebo jakkoliv jinak poskládané prádlo. Využij každou škvíru. Pokud budeš brát náhradní boty, nacpi drobné oblečení i do bot. No a samozřejmě – nad každým kouskem oblečení opravdu přemýšlej. Snaž se kombinovat výběr oblečení tak, abys sebou táhl co nejméně věcí. Mysli na to, že si všude vypereš. Navíc – když ti bude nějaké tričko chybět, koupíš si ho na své cestě. Poslouží a budeš mít zároveň skvělý suvenýr.

Jo a ruličky si dávám do průhledného pytlíku - kdyby se v áglu cokoliv vylilo, pomůže to a v průhledném pytlíku mám přehled.

Když letím na dlouhou cestu někam za teplem, obvykle na své 3 týdny, balím si následující:

  • Všechno teplé oblečení si beru na sebe na cestu do letadla! Jednak je tam zima z klimatizace, v letištních halách jakbysmet, dále si tím neukrádám místo v zavazadle. Obvykle mám na sobě tenisky, které jsou vhodné i na treky v horách, softshellové kalhoty nebo legíny (ty hlavně na singl cesty, protože jak praví staré čínské moudro - legíny, opilci a děcka na vás prásknou fakt všechno!!), mikinu a tenkou bundu. Samozřejmě i ponožky. Všechno funkční a lehké, taky rychleschnoucí.

  • Trika – tílka: 5 až 7 ks, všechno z lehkých materiálu, co uschnou v podtatě ihned - nejlepší mají v Decathlonu (poměr cena a výkon).

  • Kraťasy: 5 ks - beru úplně krátké, legíny ke kolenům a něco mezi. I zde se snažím brát zejména takový materiál, který je lehký a vzdušný, co nezabere místo a rychle schne.

  • Šaty: obvykle si je beru, protože kus ženské v sobě mám i na cestách, ale obvykle je na cestách vůbec nevytáhnu.

  • Spodní prádlo a ponožky mám pouze to, v čem letím. Poté vyperu a uložím na dno batohu. Na dovolené nosím místo spodního prádla vždy plavky.

  • Plavky: 5 ks (klidně i 7 ks).

  • Žabky – v podstatě ihned po výstupu z letadla se do nich přezuju a nosím je po celou dovolenou. Pokud teda zrovna nechodím bosky. Tenisky pak připnu karabinou k batohu - nezaberou místo a větrají.

  • Klobouk nebo šátek na hlavu - mám černé vlasy, takže na sluníčku bez tohoto fakt nemůžu být, nechci-li celou noc úpalem blít....

  • Lehounký šátek - jedu-li do muslimských zemí nebo někam, kde je potřeba cokoli dodatečně zahalovat (Turecko, Bali, Západní Sahara..)

4/ OSTATNÍ:

  • Vak na záda - ten používám na kratší výlety a v letadle na nejdůležitější věci

  • Rychleschnoucí ručník - ručníky jsou téměř vždy v každém ubytování, ale pokud cestuješ, ubytování s každou nocí střídáš a chceš se kdykoliv vyvalit někde na písečnou pláž nebo v klimatizovaném autobusu hodit něco přes sebe, rychleschnoucí ručník nebo šátek vždy pomůže.

  • Karabina – zaháknutí ocením hlavně u tenisek, když mám narvanej batoh. Třeba po vystoupení z letadla na Bali, kdy je vedro takové, že se mi boty rozpouští na nohou - okamžitě se přezuju do žabek, ale nemám čas na přerovnávání batůžku, abych tam nějakým kouzlem boty narvala (ono to časem půjde, hlavně až místním dětem rozdám kokina a omalovánky), ale než na to přijde vhodná chvíle, zaháknu ty tenisky za očka nad patou právě na zmíněnou karabinu. Ta se ale hodí i na cokoliv jiného – zavěsíš za ní třeba igelitku s nákupem (čti vínem).

  • Čelovka - nezabere tolik místa a mnohdy se opravdu hodí. Samozřejmě máme telefony se svítilnou, ale do takové jeskyně, kde lezeš místy i po čtyřech, je stejně čelovka nepřekonatelná.

  • Deka z KIKU – stojí 80 Kč a musím říct, že je to zejména u mých delších cest nejlepší investice. Když mám mezipřistání a musím přespat někde na letišti, je to neocenitelný pomocník. Zahřeje v letadle, zahřeje v letištních halách, v klimatizovaných autobusech. Můžeš si na ni sednout na pláži. Když chceš při roadtripu ušetřit za ubytko, v autě ji oceníš i v tropech. Pokud se ti s ní nechce tahat a zjistíš, že ji vlastně až tak nepotřebuješ, můžeš ji kdykoliv kdekoliv nechat – místní lidé to velice ocení. Vstupní investice není tak velká, aby ti to trhalo žíly.

  • Dárečky pro děti – kokina, pastelky… malé věci, které nezaberou moc místa, ale věř mi, na cestě je nejvíc oceníš! Zejména v Asii a v chudých lokalitách jsou děti často naučené, že jim turisté z Evropy nějaké drobnosti dávají. Není nic horšího, než když za vámi běží s nataženou ručičku a vy u sebe nic nemáte. Mně se na poslední cestě na Filipínách skvěle hodila lízátka. Koupila jsem pytel se 100 kousky, průběžně jsem rozdávala a bylo úžasné sledovat, jakou každé lízátko udělalo radost.

  • Otvírák na víno - někdy ti ho zabaví na letišti (Vídeň je cajk, když u toho nemáš dlouhej nožík a když ho aktivně a sám vyndáš z batohu, ale Praha - tam je to takřka nemožné provézt), každopádně pokud chceš pít víno ZA KAČKU, resp. ze sámošky, je potřeba! Pokud ti otvírák zabaví nebo ukradnou jako mně na Mallorce, tak věř, že není nic ztraceno. Máš zubní kartáček!

  • Plastová šroubovací sklenice na víno - tohle je prostě vynález století. Prodávají je po dvou kouscích v Rockpointu, za nekřestanské peníze. Já objednávám na iternetu a bez nich bych nejela ani na Mácháč. Všude s nima můžete (letadlo není problém), rozšroubování je dělá skladnějšími, vypadají jako originál.

Na každou cestu je fajn mít sebou i nějakou dobrou knížku, takže kdybyste něvěděli jakou....

Je něco, na co jsem zapomněla?? Každou vychytávku nebo radu vítám, stejně tak doplnění informací. Pište na mail: katkaostra@seznam.cz!

Číst článek
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ROZHODNUTÍ - SÁM NEBO S CESTOVKOU?
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ROZHODNUTÍ - SÁM NEBO S CESTOVKOU?

Aktualizováno: 11. 4. 2021

Štěstí přeje připraveným a u cestování na vlastní pěst to platí dvojnásob. Máme neuvěřitelné štěstí, protože cestování nikdy nebylo snazší, dostupnější a jednodušší. Dokonce ani levnější! Žijeme totiž v době informačních technologií, kdy lze i v nejzapadlejší vesnici získat informace z celého světa. Také existuje svět “levných letenek”, “levného ubytování”, “akcí u lokálních dopravců”... Jen hlupák by toho nevyužil.

Každopádně i tak bude cesta do jakékoliv země, ať už v EU nebo za oceán, pár tisíc stát, o tom žádná. Plánování předem pomůže, aby vynaložené peníze nepřišly nazmar a aby těch vynaložených peněz bylo opravdu jen nezbytné minimum. Úvahy, že sbalím bágl, koupím letenku a třeba v Karibiku se budu jen tak poflakovat po plážích, nejsou to, nad čím by dnes někdo sedl na zadek. Už nejen od pracovního stolu, ale přímo z postele a v pyžamu, se skleničkou oblíbené Pálavy, můžeš dneska sbírat naprosto dostupné a pro tvou cestu cenné informace. Osobně tuto část cesty, kterou označuji jako “PROSEJ INTERNET A ZJISTI, CO JDE”, považuji za zásadní a nedílnou součást každé mojí cesty. Jde nejen o ulehčení si cesty jako takové, ale také o plánování, těšení se, a i to ke každé cestě patří.

 

Před každou cestou je zásadní rozhodnout se, zda s cestovkou nebo sám.

 

I když jezdím převážně po vlastní ose, vůbec se cestování s cestovkou nebráním. Někomu to může vyhovovat, někdo to opravdu sám nechce risknout, pro někoho jsou i jiné mantinely než jazyk, dovolená a peníze (třeba zdravotní stav), a pro hodně lidí to může být startér vlastního cestování. Ostatně i já kdysi s CK do světa vyrazila. Profláklý Egypt, Tunisko, Řecko, Bulharsko - to vše mám s CK za sebou. A nebylo to vůbec špatné. Jen se všichni nějak vyvíjíme a mě ležení v resortu přestalo stačit. Každý výlet stál jako další služba CK hromadu peněz, a tak musel člověk dost vybírat. Údolí králů nebo Káhira a pyramidy? No a pak si to jednou zkusíš sám a vidíš, že za pár korun můžeš vidět bez selekce všechno. Chci tím vším říct, že vrhnout se rovnou na dobrodružné vlastní cestování není nutnost. Stačí se odrazit s cestovkou - využít třeba květnových last minut zájezdů, kdy tě vyjde týden v Řecku nebo v Bulharsku do 5 tisíc korun. Zde máš v ceně jak letenku, tak i transfery z/na letiště a ubytování. A k tomu delegáta, co tě prostě jistí a případný průser ti pomůže vyřešit. Koupíš takovýto pobyt a tam si třeba pro začátek půjčíš auto/skútr. Za cenu jednoho CK výletu projedeš celý ostrov po vlastní ose. Garantuji ti, že si to zamiluješ a pak už je to jen krok k tomu, aby sis svou další “dovolenou” naplánoval sám od A do Z. Sobě na míru.

Jinak cestovkám se nebráním ani coby - nyní - zapřísáhlý cestovatel na vlastní pěst. Třeba v Asii lze někde čerpat služeb místních cestovních kanceláří částečně. Například balíček výletu s názvem Island Hopping na Filipínách za 500 Kč zahrnuje nalodění tvé osoby do lodi. Ta s tebou obepluje pět úžasných ostrůvků - všude se zastávkou, s výkladem, s půjčením šnorchlovacího vybavení i záchranných vest pro slabší plavce a hlavně - s luxusním obědem v duchu “hrnečku vař” přímo na pláži. Tohle po své ose prostě lépe a levněji nedáš ani kdyby ses rozkrájel.

 

1/ Jet s cestovkou:

 

Hodí se pro lidi, kteří:

  • nemají žádné zkušenosti s výletem mimo EU nebo na jiný kontinent a chtějí zrovna tam

  • mohou svoje volno uzpůsobit termínu zájezdu

  • neznají absolutně cizí řeč, což není problém, ale bojí se komunikovat “nohama rukama" a s pomocí překladače

  • nemají „parťáka“ a netroufnou/nechtějí si jet samotní

 

Cestovní kancelář ti totiž pomůže:

  • se sháněním letenky

  • s celou procedurou na letišti při odletu i po příletu

  • s vyřizováním vstupních náležitostí pro mezipřistání (víza)

  • se zajišťováním noclehů a přepravy při poznávacích zájezdech

  • s chystáním kompletního itineráře

  • a hlavně - stále máš za zády někoho, kdo ti v případě potíží musí pomoci

 

2/ Cestování „na vlastní pěst“:

  • postrádá všechny vyjmenované výhody..

Hodí se pro lidi, kteří:

  • mají nějaké zkušenosti s cestováním po vlastní ose a spoléhat na sebe jim není cizí

  • nemohou svoje volno uzpůsobit termínu zájezdu s CK, rádi si zvolí termín podle svých časových možností

  • znají alespoň základy angličtiny a nebo se nebojí používat aplikace chytrých telefonů - překladač a nevadí jim komunikovat někdy i “nohama rukama"

  • nemají „parťáka“ a troufnou si jet samotní

 

Cestovní na vlastní pěst ti pomůže:

 
  • zvolit si takový termín, který se ti prostě hodí bez ohledů na jakékoli termíny třetích osob

  • postavit si vlastní itinerář podle tvých snů, přání a zájmu

  • kdykoli během cesty operativně změnit program

  • lépe probádat lokalitu, která tě prostě nadchne - třeba neplánovaně půjčit auto/skútr a destinaci projezdit křížem krážem

  • netrápit se s jinými „účastníky zájezdu“

  • po cestě tam i zpátky můžeš navštívit ještě i jiné země

  • výlet tě vyjde podstatně levněji (pokud dokážeš snížit komfortní zónu), mnohdy dokonce levněji než “zůstat sedět doma na zadku”

Takže jsi rozhodnut(a) vyrazit na vlastní pěst? V tom případě jdeme na to krok za krokem!
 
Číst článek
4 položek celkem